luni, 22 februarie 2010

ONOARE. Star, surpriza etapei la senioare!

Cele 19 puncte realizate de Alexandra Petre, la care s-au mai adăugat alte 13 reuşite de Claudia Uşurelu (foto, la minge), au fost decisive pentru victoria echipei de senioare a Baschet Club Star, scor 61-47, contra formaţiei Still Us. Partida s-a disputat în cadrul Campionatului Municipal, Divizia Onoare. Neîvinse până la disputarea acestei întâlniri, adversarele alb-roşiilor au clacat după pauză, atunci când Mirela Frăţilă & Co au realizat zece minute perfecte, distanţându-se decisiv la 13 puncte.

VEZI AICI REZUMATUL VIDEO

Primele două perioade au fost foarte echilibrate, niciuna din cele două formaţii nereuşind să se distanţeze decisiv pe tabela de marcaj. După 20 de minute, s-a consemnat egalitate perfectă, scor 27-27. Tripla Ralucăi Maxian din finalul sfertului de debut şi coşul cu fault reuşit de Mihaela Nemil, spre sfârşitul celei de-a doua perioade, au cântărit enorm la jumătatea întâlnirii. De la adversare s-a cunoscut absenţa Claudiei Rădulescu, chiar dacă Oana Constantinescu şi-a făcut perfect treaba în spaţiul de trei secunde. În cea de-a doua perioadă, Alexandra Petre a înscris 11 din cele 14 puncte marcate de echipa Baschet Club Star.

Tur În partida disputată în prima parte a campionatului, echipa Still Us a învins formaţia Baschet Club Star cu scorul de 72-49. După cinci etape, cele două grupări sunt la egalitate în jocurile directe, 1-1, însă Still Us are avantajul coşaverajului, 119:110.

După reluare, senioarele de la Baschet Club Star au schimbat defensiva, renunţând la presing şi au combinat o apărare în zonă cu una om la om. Still Us nu a marcat decât două puncte în această perioadă, faţă de 15 ale alb-roşiilor. Claudia Uşurelu, Ştefania Roşca şi Alexandra Petre au închis perfect culoarele, în timp ce Mirela Frăţilă şi Maria Miheş au recuperat aproape orice minge. Partida s-a încheiat cu scorul de 61-47, succesul alb-roşiilor reprezentând surpriza competiţiei organizate în Capitală.

În celălalt meci al etapei, junioarele echipei Baschet Club Star nu au putut face faţă formaţiei CSS 4B, care a folosit patru sportive care evoluează şi la CSS 4A, lucru permis de organizatori până acum. Astfel, adversarele alb-roşiilor s-au impus cu scorul de 67-48. În clasamentul Diviziei Onoare, Still Us rămâne lider, însă distanţa faţă de senioarele de la Baschet Club Star s-a micşorat la numai un punct. CSS 4A, junioarele de la Star şi CSS 4B ocupă, în această ordine, următoarele trei locuri. Din Campionatul Municipal, la feminin, s-au disputat cinci etape.

VEZI AICI REZUMATUL VIDEO AL PARTIDEI

Pentru a afla care este situaţia în clasamentul Diviziei Onoare, înaintea returului, daţi click aici...