vineri, 21 august 2009

SUCCES. Victorie înşelătoare pentru Star

După un meci perfect făcut de Mihaela Nemil, 25 de puncte, şi de Simona Rădanţu, autoare a 20 de puncte, ambele jucătoare reuşind cea mai bună performanţă a carierei, echipa Baschet Club Star a învins,
joi-seară, într-un joc de verificare, formaţia Baschet Club Dan Dacian, cu scorul de 114-26. Întâlnirea s-a disputat la Şcoala 128 din Capitală.

Chiar dacă rezultatul este unul total dezechilibrat, meciul a fost destul de frumos, cu câteva faze spectaculoase de ambele părţi. Baschet Club Star a intrat perfect în joc şi a condus, după prima perioadă, cu scorul de 33-4, Ioana Miroiu reuşind să marcheze 11 puncte în acest sfert în care jucătoarele alb-roşiii au fost superioare sub panou şi pe contra-atac. De partea cealaltă, gazdele au reuşit primul coş din acţiune la scorul de 17-0, după aproape şapte minute de joc.

Info Echipa Baschet Club Star a mai susţinut, în această pauză competiţională, două partide amicale cu formaţia Clubului Sportiv Şcolar din Râmnicu Vâlcea, ambele întâlniri fiind câştigate de jucătoarele alb-roşiii

La pauza mare diferenţa a fost aproape de 50 de puncte, echipa Baschet Club Star având 55-12. Ioana Miroiu şi Denisa Fitero au înscris, împreună, 25 de puncte, adică dublu faţă de cât au marcat adversarele în prima jumătate. Nicoleta Constantinescu nu şi-a trecut niciun punct în cont după primele două sferturi, însă a revenit după pauză, atunci când a realizat două acţiuni de real spectacol. Mihaela Dragomir a încheiat meciul cu 14 puncte, iar Miruna Lală cu 12.

Pentru palmaresul echipei Baschet Club Star scorul este un lucru pozitiv, însă în acest meci au existat câteva carenţe care vor trebui puse la punct până la turneul final. "Fetele sunt conştiente că la Timişoara nu vom avea parte de astfel de întâlniri. Acolo mergem ca outsideri şi este bine să încercăm să răsturnăm pronosticurile şi să încercăm o clasare în primele şase echipe din România", a spus Valentin Bâlă pentru site.

Pentru a vedea programul echipei Baschet Club Star la turneul final al Campionatului Naţional feminin Under 14 daţi click aici...