duminică, 6 noiembrie 2011

UNDER 12. Succes la scor pentru alb-roşii

Roxana Mihai a marcat 13 puncte iar Livia Mariea (foto, la minge) şi Ruxandra Mihai şi-au împărţit, în mod egal, alte 24 în meciul pe care echipa Baschet Club Star Şcoala 119 l-a câştigat, sâmbătă, acasă, scor 51-6, în faţa formaţiei Clubului Sportiv Şcolar 4. Partida a contat pentru prima etapă a Campionatului Municipal feminin sub 12 ani, jucătoarele alb-roşii trecând pe primul loc în clasamentul grupei preliminare C, după acest succes obţinut la o diferenţă de 45 de puncte.

CITIŢI AICI: AVANCRONICA MECIULUI CU CSS 4

Diferenţa de valoare dintre cele două echipe este cu mult mai echilibrată, însă trebuie precizat faptul că din lotul oaspetelor au lipsit, din diferite motive, câteva componente de bază ale acestei formaţii, lucru care s-a observat şi în desfăşurarea ulterioară a întâlnirii. În aceste condiţii, conducerea tehnică a alb-roşiilor a putut să odihnească sportivele care au evoluat mai mult până acum, astfel că Georgiana Ifrim, Maria Stratulat, Anays Cosma, Lavinia Dinu şi Ana Indreaş au fost folosite aproape pe toată durata acestei partide. Ruxandra şi Roxana Mihai au bifat doar 14 minute pe parchet, în timp ce Livia Mariea şi Ioana Săndulescu au contabilizat fiecare o singură perioadă pe teren, ceea ce a permis Biancăi Ferăstrău să-şi treacă în cont mai mult de jumătate din acest joc destul de liniştit.

Statistică Chiar dacă rezultatele din primele două etape ale Campionatului Municipal feminin Under 10 au fost anulate, jucătoarele alb-roşii au ajuns la trei victorii consecutive la această categorie de vârstă. Detalii puteţi citi aici.

Primele zece minute ale meciului dintre Baschet Club Star Şcoala 119 şi CSS 4 au fost perfecte, iar tabela a indicat un incredibil 11-0 la capătul sfertului de debut. În următoarea perioadă, jucătoarele alb-roşii au reuşit un alt parţial fără greşeală, scor 18-0, astfel că, la pauza mare, învingătoarea era deja cunoscută după ce gazdele au condus cu 29-0. După reluare adversarele au marcat şase puncte, singurele din această întâlnire, iar finalul le-a găsit pe amfitrioane la conducere, însă fără a forţa prea mult. Fetele pregătite de Valentin Bâlă au câştigat cu 51-6 însă diferenţa nu ar fi fost aceeaşi dacă oaspetele ar fi putut avea tot lotul valid pentru acest joc.

În urma acestui rezultat, echipa Baschet Club Star Şcoala 119 se află pe primul loc în grupa preliminară C a Campionatului Municipal feminin sub 12 ani, serie din care mai fac parte formaţiile Olimpia A, Dan Dacian A, Dinamo CSS 6C şi CSS 4. Etapa următoare jucătoarele alb-roşii ar trebui să întâlnească pe Dan Dacian A, însă meciul ar putea fi reprogramat cu acordul ambelor teamuri, deoarece fetele pregătite de Valentin Bâlă vor pleca, în perioada 11-13 noiembrie, la Braşov, acolo unde este programat primul turneu de sală din cadrul seriei a doua a Campionatului Naţional feminin Under 13, competiţie rezervată sportivelor născute în anii 1999-2000, după cum informează site-ul federaţiei de specialitate.

Pentru a vedea adversarele echipei Baschet Club Star la categoria Under 13 feminin, în cadrul Campionatului Naţional, accesaţi acest link...