sâmbătă, 29 noiembrie 2008

INFRANGERE. B.C. Star - Olimpia 54-66

Olimpia Bucuresti a castigat derby-ul grupei A cu Baschet Club Star, cu scorul de 66-54, intr-un meci disputat duminica in sala din Soseaua Iancului.
In urma acestui rezultat ambele formatii
s-au calificat in faza urmatoare a Campionatului National feminin Under 14, cu mentiunea ca Olimpia nu mai are cum sa piarda primul loc in serie deoarece are 2-0 in meciurile directe cu Baschet Club Star. Pe ultimele doua locuri in grupa se afla LPS Galati si CSS Ploiesti, ambele cu cate o singura victorie.
Jucatoarele alb-rosii au inceput foarte slab partida cu Olimpia si au fost conduse cu
4-18 dupa primul sfert. Din primele zece minute nu putem sa remarcam decat singura data cand s-a consemnat egalitatea pe tabela de marcaj: scor 2-2 (min. 1). In rest, adversarele au condus intalnirea, chiar daca Baschet Club Star
a revenit de cateva ori in joc, avand situatii si de a prelua conducerea. Cu Denisa Fitero mai mult pe banca decat in teren, deoarece capitanul
alb-rosiilor a acumulat trei greseli personale in doar cinci minute, si cu o evolutie sub asteptari a Simonei Radantu, care nu a marcat niciun punct cat a fost folosita pe teren, B.C. Star a incercat sa reintre in meci prin Miruna Lala (foto stanga) si Ana Maria Draghici (foto dreapta). Din pacate, lipsa jucatoarelor de talie de sub panou a fost evidenta, de la adversare Maria Pitigoi impunand ritmul in „caciula”. La pauza mare tabela a indicat 32-23 pentru Olimpia, o diferenta care ar fi putut fi remontata in partea a doua a intalnirii. Ecartul s-a marit insa in cea de-a treia perioada pe care „oaspetele” si-au adjudecat-o cu 22-12, astfel ca, dupa 30 de minute, scorul era favorabil adversarelor: 54-35. Rezultatul final, 66-54 pentru Olimpia ar fi putut fi mult mai strans daca baschetbalistele de la Star nu ar fi inscris decat de cinci ori din cele 20 de aruncari libere de care au beneficiat sau daca Mihaela Dragomir si Ioana Miroiu ar fi putut fi odihnite in anumite momente ale jocului. Baschet Club Star a fost echipa gazda pe foaia de arbitraj, partida neputandu-se disputa in Scoala 97 din Capitala din cauza alegerilor parlamentare. Din formatia antrenata de Valentin Bala au lipsit Nicoleta Constantinescu, care are de urmat un tratament medical pana miercuri, 3 decembrie, data la care fundasul
alb-rosiilor va reveni la antrenament, Roxana Mitroi, aflata in recuperare, si Andreea Nichifor. In perioada 5-7 decembrie se va disputa turneul de sala, care va inchide jocurile acestei serii.