marți, 11 septembrie 2007

AMICAL. Joc bun, ratari prea multe

Astazi, fetele de la Star au avut programat primul meci de pregatire din cantonamentul montan de la Sinaia. Acesta a avut loc in sala de sport a Scolii Gen."George Enescu", iar adversar a fost gruparea Liceului "M. Eminescu", din localitate, care este vicecampioana nationala la Olimpiada Sportului Scolar, competitie rezervata baschetbalistelor nelegitimate. Cu doi pivoti de peste 1,77 metri inaltime in lot, gazdele au dominat clar lupta sub panouri si s-au impus cu 43-36, insa jucatoarele noastre au evoluat foarte bine, cele doua zile de pregatire fizica punandu-si amprenta in aceasta intalnire. Baschet Club Star a inceput partida cu urmatorul cinci: Ioana Miroiu - Mihaela Dragomir, Beatrice Roman - Denisa Fitero si Alice Nita. Dupa un prim sfert in care au ratat enorm, fetele antrenate de Valentin Bala si Mirela Fratila si-au revenit pana la pauza, cand s-au apropiat la numai un punct, scor 20-21, gratie evolutilor de exceptie a jucatoarelor Nicoleta Constantinescu
(4 pase decisive, 2 interceptii si 2 recuperari), Ana Maria Draghici si Simona Radantu, ultima inca nerefacuta dupa o accidentare la genunchiul piciorului stang, in urma cu o zi, la antrenamentul fizic. Simona a intrat pe teren in randament de aproape 60-65%, insa a avut o prestatie foarte buna. S-au mai remarcat Corina Rupa si Denisa Fitero, care au anihilat, in partea a doua, jocul gazdelor. Mihaela Dragomir a coordonat perfect jocul fetelor noastre si, cand a fost cazul, Nicoleta Constantinescu si-a servit colegele cu pase perfecte. Din pacate, cele zece ratari ale lui Alice Nita de sub cos si evolutia sub asteptari a Ioanei Miroiu, care a acuzat dureri abdominale, au facut ca Baschet Club Star sa nu poata castiga acest joc. Sa mai notam ca gruparea din Sinaia s-a aparat zona pe intreaga durata a partidei, fetele noastre nestiind inca sa atace acest tip de defensiva, deoarece este interzisa in Campionatele Nationale Under 12 si Under 14! Pe final, Mirela Fratila a intrat si ea cateva minute, si a marcat trei cosuri din actiune. Vineri, de la ora 10, este programata revansa, partida urmand a se disputa tot in sala Scolii "George Enescu".
Marcatoare: Constantinescu (2), Dragomir (2), Draghici (5), Miroiu (5), Rupa (2), Nita (10), Fitero (2) si Fratila (8).