sâmbătă, 31 martie 2012

VICTORIE. Star Şcoala 119 - Olimpia A Buc 45-35

După un meci foarte echilibrat, în care ambele formaţii au avut, pe rând, şansa de a se impune, echipa Baschet Club Star Şcoala 119 a învins, sâmbătă, pe teren propriu, pe Olimpia A Bucureşti cu scorul de 45-35. În urma acestui rezultat, după 11 etape disputate, jucătoarele alb-roşii au rămas pe primul loc în cadrul Campionatului Municipal feminin sub 14 ani, cu zece victorii şi doar o singură înfrângere, cu 21 de puncte din 22 posibile.

REZULTATUL DIN MECIUL TUR: OLIMPIA A BUC. - STAR 35-46

În acest sezon, jucătoarele alb-roşii au disputat cinci meciuri oficiale cu echipele clubului Olimpia Bucureşti, componentele formaţiei Baschet Club Star Şcoala 119 reuşind tot atâtea victorii în cadrul Campionatului Municipal feminin sub 14 ani. Cu patru etape înainte de finalul sezonului regulat, indiferent de rezultatele care se vor înregistra, fetele pregătite de Valentin Bâlă sunt deja calificate la turneul final al acestei întreceri, acolo unde vor fi prezente cele mai bune şase grupări din Capitală, la categoria sportivelor născute în anii 1998-1999. Ruxandra Mihai şi colegele sale vor evolua, săptămâna viitoare, în deplasare, adversar urmând să fie ACS Champions, vice-campioana naţională la Under 13.

Statistică Pentru a putea vedea toate rezultatele înregistrate, clasamentul actualizat la zi şi meciurile rămase de disputat din cadrul Campionatului Municipal feminin de junioare trei, accesaţi acest link...

Ana Florea a marcat primele patru puncte ale întâlnirii dintre Baschet Club Star Şcoala 119 şi Olimpia A Bucureşti, însă adversarele au replicat şi au egalat situaţia pe tabela de marcaj. Cristina Grigore şi Roxana Agachi au înscris fiecare câte o aruncare liberă şi au dus scorul la 6-4, după zece minute. Ruxandra Mihai şi Alexandra Marin şi-au împărţit în mod egal opt puncte, în timp ce Livia Mariea le-a mai ajutat cu alte două în sfertul al doilea, atunci când gazdele au realizat un parţial de 10-8. La jumătatea meciului, jucătoarele alb-roşii au avut 16-12, însă amfitrioanele au ratat enorm atât de la semidistanţă cât şi din spaţiul de trei secunde şi au făcut foarte multe greşeli neforţate în faza ofensivă. Chiar dacă au beneficiat de avantajele taliei şi al experienţei, gazdele nu s-au putut desprinde decisiv.

După reluare, Roxana Mihai şi Livia Mariea au adus rapid patru puncte pentru Baschet Club Star Şcoala 119, însă replica fetelor de la Olimpia A Bucureşti a fost una pe măsură, cinci puncte fără a primi vreunul. Jucătoarele alb-roşii şi-au adjudecat perioada cu scorul de 11-10 şi s-au desprins abia în sfertul final, atunci când oaspetele nu au mai avut răspuns la apărarea om la om pe tot terenul a amfitrioanelor. Tabela a indicat cea mai mare diferenţă dintre cele două formaţii în chiar ultimul minut al partidei, scor 45-35. În urma acestui rezultat, componentele Baschet Club Star Şcoala 119 au rămas în fotoliul de lider al Campionatului Municipal feminin sub 14 ani, cu 21 de puncte acumulate din 22 posibile. Până la finalul sezonului regulat al acestei competiţii au mai rămas de disputat trei etape.

Dacă doriţi să faceţi parte din loturile echipelor Baschet Club Star, la orice categorie de vârstă, feminin sau masculin, accesaţi acest link...