duminică, 10 mai 2009

MUNICIPAL. Parcurs fără înfrângere în Capitală

După un meci în care toate cele 11 jucătoare trecute pe foaia de arbitraj au marcat cel puţin un coş din acţiune, echipa Baschet Club Star a învins, duminică, în sala liceului Spiru Haret din Capitală, pe formaţia B.C. Dan Dacian. Scorul final a fost de
78-16 pentru jucătoarele
alb-roşiii, care au primit, în ultimele 30 de minute ale întâlnirii, doar patru puncte!

Denisa Fitero a fost ajutată de colegele sale să înscrie 17 puncte şi să devină coşgetera partidei.
Ioana Miroiu a încheiat meciul cu nouă puncte, iar alte trei jucătoare de la Baschet Club Star, Mihaela Dragomir, Ioana Murea şi Simona Rădanţu, au reuşit câte opt puncte fiecare. După patru etape disputate în Campionatul Municipal feminin
Under 14, baschetbalistele alb-roşiii sunt neînvinse în Bucureşti, întrecere în care mai sunt înscrise echipele Olimpia B, CSS 4, CSS 2 şi Dan Dacian.

În sferturile doi şi patru, defensiva echipei Baschet Club Star nu a primit niciun punct, parţialul acestor perioade fiind de 47-0! După ce au început mai prost partida, scor 17-12, după zece minute, jucătoarele alb-roşiii au reintrat în meci şi au închis culoarele de pătrundere, astfel că, la pauza mare, tabela a indicat 50-12 pentru Star. Mihaela Nemil, de două ori, şi Adriana Şişcă au fructificat ultimele trei atacuri ale alb-roşiilor şi au stabilit scorul final al acestui joc: 78-16.

Alexandra Anghel (foto, în alb) şi-a trecut un cont două blocaje, iar Adriana Şişcă două intercepţii. În rest toate jucătoarele de la echipa
Baschet Club Star au reuşit, în acest meci, cel puţin două pase decisive. Ioana Murea a fost lider la recuperări ofensive, în timp ce Miruna Lală şi Ingrid Lişman s-au remarcat la mingile urmărite în defensivă. De la adversare s-a evidenţiat Denisa Caculidis, autoare a opt puncte.

Pentru a vedea toate rezultatele echipei Baschet Club Star în meciurile oficiale din acest sezon daţi click aici...