vineri, 4 aprilie 2008

TURNEU. Invinse de campioana Germaniei

In cel de-al treilea meci din cadrul turneului international din Germania, Baschet Club Star a intalnit, in aceasta dupa amiaza, campioana Bundesligii la Under 14, formatia TUS Bad Aibling. Romancele au cedat cu scorul de 44-91, la capatul unui joc in care au fost egale cu adversarele sale doar pentru zece minute. Jucatoarele alb-rosiii au facut un prim sfert perfect, la capatul caruia au condus cu 16-15! Chiar daca Bad Aibling a inceput in forta si a avut 11-3 dupa trei minute, BC Star a revenit in meci prin Miruna Lala (foto), de departe cea mai buna sportiva a gruparii din Capitala in intalnirea de astazi. Fetele noastre au marcat apoi 13 puncte in sapte minute si au primit doar cinci! Mihaela Dragomir a reusit opt puncte, egaland performanta Mirunei, si a reusit cateva interceptii importante. Denisa Fitero si-a continuat evolutia constanta in acest turneu, in timp ce Ioana Miroiu, Corina Rupa, Simona Radantu si Madalina Stan au contribuit cu cate patru puncte fiecare. Pauza mare le-a gasit pe gazde in avantaj, scor 41-20, asta si pentru ca, la un moment dat, imprecizia la finalizare si pasele gresite si-au pus ampreta asupra fetelor antrenate de Valentin Bala. Dupa reluare, Ioana Miroiu si-a impins colegele catre cosul advers si romancele au avut o noua perioada buna, fiind la doar cinci puncte de amfitrioane: scor 13-18. A urmat apoi un sfert patru neconvingator, in care gazedele au punctat de 12 ori in trei minute si nu au primit decat doua puncte.
Maine, de la ora 14:30, ora Romaniei, Baschet Club Star va intalni pe TSV Wasserburg in sala Badriahalle din localitate. Partida se va desfasura in deschiderea meciului din play-off-ul Bundesligii feminine, care le va aduce fata in fata pe TSV Wasserburg si pe Munchen, meci la care sunt invitate sa asiste toate fetele care evolueaza la BC Star.