sâmbătă, 8 martie 2008

RECORD. Ioana Miroiu: 23 de puncte!

In urma cu cateva minute s-a incheiat partida amicala dintre Clubul Sportiv Scolar 6 Bucuresti si Baschet Club Star, meciul avand loc pe terenul primei echipei. Jucatoarele
alb-rosiii s-au impus categoric, invingand cu scorul de 69-37, la capatul unui joc in care Ioana Miroiu (foto, in portocaliu) a reusit sa-si treaca in cont 23 de puncte, record al carierei. Mai mult, acesta este si recordul de puncte marcate in 2008 de o baschetbalista de la Star. In debutul acestui sezon insa,
intr-un joc de pregatire dintre selectioana Scolii 119 si
B.C. Star, Alice Nita a marcat 27 de puncte. Pana acum nicio sportiva de la formatia noastra nu a reusit sa treaca de performanta pivotului de la Star. Astazi, Ioana Miroiu a stat pe teren doua sferturi si si-a impartit punctele astfel: 14 pana la pauza, noua dupa reluare. Fundasul alb-rosiilor si-a mai trecut in cont patru pase decisive si sapte recuperari. Denisa Fitero nu a avut o evolutie perfecta, insa a incheiat cu 13 puncte, in timp ce Miruna Lala a terminat intalnirea cu zece puncte, in conditiile in care centrul de la Star a ratat enorm de la semidistanta si de sub panou. Nicoleta Constantinescu a inceput perfect jocul insa s-a accidentat si marcat doar cinci puncte. Simona Radantu, cu cele 12 puncte inscrise, este din ce in ce mai sigura pe ea, insa evolutiile bune le asteptam in meciurile mai puternice. Ana Maria Draghici, sase puncte, si Floriana Cristea au completat lotul nostru astazi, unul din care au lipsit cel putin patru jucatoare de valoare. Mihaela Dragomir si Beatrice Roman au probleme de sanatate, Alice Nita nu a putut juca, iar Adriana Sisca nu este inca recuperata, dupa accidentarea de la mana dreapta.