sâmbătă, 1 martie 2008

ESEC. Raptors merge mai departe

Baschet Club Star a pierdut cu 17-38 meciul de astazi cu Raptors, din cadrul primei manse a ultimei etape a Campionatului National feminin Under 14. Mihaela Dragomir a inceput partida in forta si a marcat sase puncte din trei incercari, aducandu-si echipa in avantaj, dupa primul sfert, cu 6-4. Apararea a mers perfect la jucatoarele alb-rosiii pana la pauza, atunci cand adversarele conduceau cu doua puncte. Doar Ana-Maria Draghici si
Miruna Lala (foto) au tinut gazdele in joc cu puncte importante. Problemele din ofensiva
s-au vazut insa dupa reluare, atunci cand Baschet Club Star a fost de nerecunoscut. Ioana Miroiu a ratat incredibil de la semidistanta si distanta, Alice Nita nu a putut sa inscrie nici macar un punct, in timp ce Beatrice Roman, Corina Rupa si Denisa Fitero au incheiat tot cu zero la capitolul puncte marcate. In aceste conditii, rezultatul este firesc, poate putin mincinos in raport cu ceea ce
s-a petrecut pe teren in prima jumatate. "Am fost obosite astazi. Antrenamentele, meciurile si scoala si-au pus amprenta asupra noastra. Alta cauza nu gasesc pentru acest esec", a declarat, dupa intalnire, Ioana Miroiu, care a promis ca maine "va fi un alt meci".
Sansele Baschet Club Star de a ajunge la turneul semifinal s-au terminat, echipa antrenata de Valentin Bala urmand sa evolueze, peste doua saptamani, in Grupa Valorica B, acolo unde ar putea sa le aiba ca adversare pe C.S.S. Bacau si pe Royal Fun Bucuresti, ultima formatie fiind adversara B.C. Star in grupa preliminara A, atunci cand baschetbalistele alb-rosiii s-au impus in toate cele patru partide jucate. Maine, de la ora 12:30, in sala Scolii 97, se disputa ultimul meci in Grupa Valorica A pentru Star, fetele avand de luat revansa in fata celor de la Raptors, care conduc acum seria cu 3-0 la general.