duminică, 17 februarie 2008

ETAPA. Olimpia s-a impus lejer

In cea de-a patra etapa a Campionatului National feminin Under 14, grupa valorica A, seria A, Baschet Club Star nu a putut face fata jucatoarelor de la Olimpia Bucuresti, care s-au impus, sambata si duminica, cu scorul de 68-17 si de 103-21. In ambele intalniri jucatoarele alb-rosiii si-au atins obiectivul abia dupa pauza, cand au reusit sa faca un sfert trei perfect. In prima zi, gruparea din soseaua Iancului a marcat in zece minute doar zece puncte, in timp ce Star a replicat cu sapte! In partida de duminica, fetele antrenate de Valentin Bala au bifat o noua perioada excelenta, imediat dupa pauza, atunci cand Alexandra Dumitrache a facut trei greseli nefortate in fata Ioanei Miroiu, Corinei Rupa sau a lui Beatrice Roman. Alice Nita (foto) a fost imperiala in defensiva, adunand aproape 25 de recuperari in doua meciuri! Un lucru excelent tinand cont de faptul ca a avut-o ca adversara directa pe Vanesa Lache, pivotul nationalei feminine Under 14, o baschetbalista cu o experienta de aproape cinci ani! Ioana Miroiu a fost liderul la puncte marcate si la interceptii in aceasta etapa dubla, in timp ce Corina Rupa si Mihaela Dragomir au fost jucatoarele cheie, ele reusind puncte importante de pe extrema stanga.
Olimpia s-a impus totusi fara prea mari probleme, adversarele noastre asigurandu-si victoria in ambele zile inca de la pauza mare, ceea ce spune mult despre forta acestei echipe. Pentru Baschet Club Star urmeaza doua intalniri care pot conta enorm in clasamentul final: cele cu C.S.S. Universitatea Craiova, din deplasare. In cazul in care Star isi adjudeca un meci la Craiova si castiga apoi cele doua intalniri cu Raptors, indiferent de scor, atunci Denisa Fitero & Co sunt calificate direct la turneul semifinal. "Avem sansa noastra si vom incerca sa castigam la Craiova. Chiar daca ele pornesc ca favorite eu cred ca putem sa le invingem. Va fi foarte greu, dar nu imposibil", a declarat Adriana Sisca, dupa partida cu Olimpia, de sambata.