vineri, 12 octombrie 2007

PRESEZON. Star a invins pe Royal Fun

Intr-un meci de pregatire, disputat in deplasare, Baschet Club Star a invins pe Royal Fun Bucuresti cu 79-8. Intr-un joc in care suspansul a durat doar 120 de secunde, cat timp gazdele au condus cu 2-0, fetele noastre au aratat ca se pot adapta cerintelor impuse de antrenor abia dupa pauza. In primele doua sferturi jucatoarele alb-rosiii au dominat spatiul de trei secunde prin Alice Nita si prin Denisa Fitero, cele doua avand, impreuna, la pauza mare, zece puncte, cu doua mai mult cat au reusit sa inscrie adversarele noastre in prima parte a intalnirii! Dupa reluare, apararea om la om a functionat perfect, iar Nicoleta Constantinescu (foto, nr. 4) a aratat ca este un play-maker de exceptie trecandu-si in cont 12 pase decisive! Mihaela Dragomir a gestionat perfect avantajul contraatacului si a avut in acest joc sase puncte si sase interceptii. Si de aceasta data, Miruna Lala a marcat cele mai multe puncte. Mai mult, centrul echipei Baschet Club Star a terminat meciul cu o "double-double", cum spun cronicarii din NBA, cele 17 puncte si 11 recuperari fiind elocvente! Sa mai notam ca Miru a primit cinci pase decisive de la Nico, cele doua intelegandu-se foarte bine in tandem.
O surpriza placuta a fost Simona Radantu, care deja a inceput sa ne obisnuiasca cu evolutii din ce in ce mai bune. Simmy a incheiat partida cu zece puncte, trei recuperari si cinci interceptii si a jucat perfect in defensiva. Denisa Fitero a realizat cosul serii, centrul lui Star finalizand o aruncare de pe doi pasi, din actiune, desi a fost tinuta de maini de o adversara si impinsa din spate de alta! Mai mult, Denisa a transformat toate aruncarile libere de care a beneficiat si a pus pe foaie opt puncte. Ana Maria Draghici si Corina Rupa au realizat impreuna 12 puncte, iar Madalina Stan a demonstrat ca poate ajunge o baschetbalista de valoare, desi are un an sub varsta junioratului.