miercuri, 20 februarie 2008

PREGATIRE. Victorie la scor cu Olimpia!

Astazi, de la ora 8:00, echipa Baschet Club Star a intalnit, intr-un meci de pregatire, pe Olimpia Bucuresti, in deplasare. Partida s-a disputat in sala din soseaua Iancului si s-a incheiat cu scorul de
88-44 pentru jucatoarele alb-rosiii. Cele doua grupari s-au inteles sa foloseasca in acest joc numai baschetbalistele nascute in anii 1995, 1996 sau 1997, adica cele care sezonul viitor vor evolua in Campionatul National Under 14. Chiar daca, pana acum, B.C. Star nu a acumulat nicio victorie in grupa valorica A, seria A, meciurile pe care fetele antrenate de Valentin Bala le-au sustinut in sezon
s-au cunoscut in aceasta intalnire, in care oasptele nu au avut probleme decat in primele zece minute.
Cu Ioana Miroiu, Ana-Maria Draghici, Simona Radantu, Adriana Sisca si Denisa Fitero in formula de start, Star a condus cu 4-0 si 6-4, dupa care Olimpia a reintrat in joc si a avut 12-6.
Simona Radantu (foto) si Denisa Fitero au marcat apoi rapid pe contraatac si au adus tabela la 12-10 pentru gazde, dupa primele zece minute de joc. Echilibrul s-a rupt imediat, cand fetele noastre au reusit 12 puncte fara a primi vreunul, intr-o perioada in care s-a vazut ca Olimpia nu are rezerve la nivelul titularelor. Mandica Ciubacan si Liliana Ciobanu au folosit tot lotul pe care l-au avut la dispozitie, acelasi lucru facandu-l si Valentin Bala. Interesant este ca, in sferturile in care cele mai bune cinci jucatoare ale gazdelor au fost pe teren, Baschet Club Star a castigat
cu scorul de 36-30, partialele fiind repartizate astfel: 10-12, 14-8 si 12-10. In rest, baschetbalistele alb-rosiii s-au impus fara prea mari probleme, chiar daca adversarele au avut la sala 18 sportive. Pentru B.C. Star acest rezultat nu este foarte concludent. Este adevarat, fetele si-au facut treaba, insa sa nu uitam ca si Olimpia a trimis pe parchet tot lotul si nu a tinut in joc, mai mult de trei sferturi, cele mai experimentate jucatoare, asa ca vom vedea in viitor daca acest rezultat este unul mincinos sau nu. Cele doua formatii se vor reintalni, din nou, duminica, de la ora 13:00, tot in sala Olimpia. In aceasta seara, de la ora 19:15, Baschet Club Star mai are de disputat un joc de pregatire cu Clubul Sportiv Scolar 6, unde vor evolua si Alice Nita si Corina Rupa, care nu au jucat cu Olimpia. Beatrice Roman nu va fi in sala deoarece are niste probleme de sanatate, prezenta ei la meciul de la Craiova fiind sub semnul intrebarii.